ទូរទស្សន៍​បាយ័ន​របស់​កូនស្រី​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​សរសេរ​អក្សរ​ខ្មែរ​លែង​ត្រូវ​ជ្រុង​
មជ្ឈដ្ឋាន​នានា​បាន​សម្តែង​នូវ​ការសោកស្តាយ និង​ហួសចិត្ត​យ៉ាងខ្លាំង​ចំពោះ​ស្ថានីយ៍ទូរទស្សន៍​បាយ័ន (Bayon TV)ដែលជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​លោកស្រី ហ៊ុន ម៉ា​ណា ត្រូវជា​កូនស្រី​របស់​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ ហ៊ុន សែន នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា ដែល​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​កម្មវិធី​កាកបាទ​ក្រហម​កម្ពុជា មាន​សម្តេច​កិត្តិ​ព្រឹទ្ធិ​បណ្ឌិត ប៊ុន រ៉ានី ហ៊ុន សែន ជា​ប្រធាន និង​ត្រូវជា​ម្តាយបង្កើត សរសេរ​អក្សរ​ខ្មែរ​មិនត្រូវ​ជ្រុង​ទាល់តែសោះ​។​ ​
ព័ស្តុតាង​បានបង្ហាញ​ថា ពាក្យ​កាកបាទក្រហមកម្ពុជា បែរជា​ទូរទស្សន៍​នេះ​សរសេរ​ខុស​ថា «​កាកបាទក្រហម​ក្ពុ​ជា​» និង​ពាក្យ ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បែរជា​សរសេរ​ខុស​ថា «​ព្រះរាជានាចក្រ​កម្ពុជា​»​។​
​មាត្រា ៥ នៃ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បាន​ចែងថា «​ភាសា និង​អក្សរ ដែល​ប្រើ​ជា​ផ្លូវការ គឺ​ភាសា និង​អក្សរ​ខ្មែរ​។​»​។​ ​
អនុលោម​តាម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ ដែលជា​ច្បាប់កំពូល​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា និង​យោងតាម​ព័ស្តុតាង ដែល​ស្ថានីយ៍ទូរទស្សន៍​បាយ័ន របស់​កូនស្រី​សម្តេចនាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​សរសេរ​អក្សរ​ខ្មែរ​ខុសឆ្គង​នោះ គឺ​មានន័យថា ទូរទស្សន៍​នេះ​មិន​បានយកចិត្តទុកដាក់​ក្នុងការ​សរសេរ​អក្សរ​ខ្មែរ​ឲ្យ​ត្រឹមត្រូវ ដើម្បី​លើកស្ទួយ​តម្លៃ​អក្សរសាស្ត្រ​ខ្មែរ ដែលជា​អក្សរ​ជាតិ​ឡើយ​៕​